Da li znate da je paradajz voće, a ne povrće? Da li znate da paradajz usporava proces starenja i da sadrži antioksidant likopen koji štiti telo od mnogih bolesti?! Da li znate da paradajz može biti i žute i zelene boje? Da li znate da je najpopularnija vrsta paradajza volovsko srce? Šta još znate o paradajzu?
Zanimljivo je da kuvani paradajz sadrži više likopena od paradajza u svežem obliku, zato podjednako konzumirajte obe varijante!
Paradajz je bogat i belančevinama, beta- karotenom, biljnim mastima, vitaminima A, B, C, D, K, a od minerala gvožđem, kalijumom, kalcijumom, magnezijumom, natrijumom, fosforom.
Paradajz je dobar saveznik i protiv alergija, anemije, bolesti srca, ali i ekcema i bolesti usta.
Ukoliko se nakon konzumiranja paradajza osećate naduveno, probajte da pre jela paradajizu skinete ljusku i očistite ga od semenki. Neželjenih efekata neće biti!
Ukoliko tokom leta jedete paradajz svakog dana, bićete otporniji na loš uticaj sunčevih zraka.
Ako dođe do opekotina od sunca, isecite paradajz i stavite ga na opekotinu, imaće isceljujuće dejstvo.
Paradajz je super namirnica i za topljenje kilograma, zato ga jedite što češće!
PASTA OD SIROVOG PARADAJZA:
- 200-300 gr paste po želji
- 2-3 paradajza
- 1-2 čena belog luka
- 2-3 šnite pančete
- 1 šolja mozzarelle
- 1 šaka seckanih maslina
- 3-4 kašike malsinovog ulja
- so, biber, bosiljak – po ukusu
PRIPREMA:
Skuvajte pastu.
Paradajz isecite, dodajte ulje, seckane masline, sir i začine, pa ostavite 10 min. Iseckajte pančetu sitno i propržite zajedno sa belim lukom. Pomešajte pastu, smesu sa paradajzom i pančetu sa belim lukom. Super je i sa i bez dresinga!
Predlog za dersing: 1/2 šolje sirovog suncokreta, 1 čen belog luka, malo peršuna, 5-10 kašika maslinovog ulja, sok 1/2 limina, so po ukusu. Sve mutite u procesoru dok se ne dobije kompaktna masa. Ukoliko je mnogo gusto, dodajte malo vode.
PRIJATNO!